Archiwa dat kwiecień 2021

Jak zaplanować prace w ogrodzie?

Mimo iż większość osób kojarzy prace w ogrodzie z okresem wiosennym, nie oznacza to, że można zaniedbywać tę przestrzeń podczas zimowych czy letnich miesięcy. Pracy jest wtedy nieco mniej, lecz przede wszystkim ma ona inny charakter. Kalendarz prac ogrodniczych obejmuje wiele ściśle określonych dat, innymi można nieco swobodniej żonglować. O czym należy pamiętać, planując prace w ogrodzie?

Ogród wiosną – odświeżanie po zimie oraz przygotowania do lata

Wczesna wiosna to przede wszystkim czas sprzątania po zimie – usuwanie obumarłych części roślin zalegających na rabatach oraz trawniku powinno stanowić pierwszy etap przygotowań. Dobrze również przekopać wtedy glebę, a także zdjąć osłony z krzewów. Kiedy wyższe temperatury utrzymują się kilka dni z rzędu, możesz przystąpić do wysiewania konkretnych gatunków roślin. Jedne z nich da się posadzić już w marcu, na inne trzeba poczekać aż do maja. Podczas wybierania sadzonek czy nasion weź pod uwagę czas ich kwitnienia i dostosuj to do własnych upodobań.

Więcej słońca oznacza także konieczność regularnego podlewania, zwłaszcza jeśli długo nie pada deszcz. Możesz także zacząć kosić trawę – pamiętaj, że lepiej robić to częściej, by utrzymywać około 5 cm jej długości.

Ogród latem – dbanie o wzrastające rośliny

Letnie miesiące to najczęściej okres wzrostu większości roślin, chociaż dla niektórych gatunków to także idealny czas na wysiewanie lub sadzenie. To także dobry moment na rozmnożenie niektórych bylin, które zdążyły do czerwca przekwitnąć. Warto także przyciąć żywopłot, niektóre krzewy, takie jak bzy czy kaliny oraz przede wszystkim drzewa owocowe, które będą później owocować. Dbaj szczególnie o usuwanie „wilczych pędów”, czyli małych kwiatów, zabierających później miejsce owocom.

W okresach suszy zrezygnuj z regularnego koszenia trawnika na rzecz jego podlewania, zadbaj także o wszystkie rabaty. Wiele roślin może wówczas potrzebować specjalnych nawozów, więc jeśli obawiasz się o stan swoich roślin, możesz w niego zainwestować.

Ogród jesienią – szykowanie się do ujemnych temperatur

Wczesna jesień to przede wszystkim czas zbiorów w przypadku posiadaczy drzew owocowych i przekwitania dla przestrzeni kwietnych. To także czas sadzenia kwiatów mających przezimować, na przykład lawendy. Trzeba także usunąć wszystkie ślady bytności po wiośnie, między innymi niezebrane resztki roślin oraz opadłe liście, które można wykorzystać w kompostowniku. Osłoń również wrażliwe na mróz drzewa i krzewy.

Ogród zimą – czy można coś w nim wtedy robić?

Zimą należy przede wszystkim dbać o to, by nadmiar śniegu nie uszkodził niektórych elementów ogrodu. Warto wtedy przede wszystkim unikać deptania trawnika, dla którego może to oznaczać zniszczenie struktury. W przypadku całkiem wysokich temperatur możesz nawet uchylić nieco otuliny, choć trzeba tutaj uważać na pogodę i występujące nocą mrozy. Pod koniec zimy możesz też przyciąć gałązki niektórych drzew owocowych.

Jak widzisz, pracy w ogrodzie zawsze jest sporo, niezależnie od pory roku. Jeśli odpowiednio zadbasz o niego w trakcie jesiennych i zimowych miesięcy, będziesz cieszyć się pięknymi efektami na wiosnę i lato.

Aby zaopatrzeć się w niezbędne do prac ogrodowych narzędzia, odwiedź stronę sklepu Tuchmet – producenta narzędzi ogrodniczych.