Do czego służą kijki trekkingowe? Jak wybrać najlepsze? Dlaczego kijki warto stosować, ale nie nadużywać? Przeczytaj artykuł!

Do czego służą kijki trekkingowe?

Kijki trekkingowe stały się nieodzownym elementem wyposażenia dla wielu miłośników górskich wypraw. W czym tkwi sekret ich popularności? Do czego służą kijki trekkingowe? Czy są naprawdę potrzebne i skuteczne?

Z wyglądu przypominają tradycyjne kijki narciarskie, siłą rzeczy pełnią jednak nieco inne funkcje:

  • zapewniają stabilne podparcie w czasie podejścia, ale też podczas zejścia. Angażując kończyny górne, jednocześnie odciążają wybrane partie nóg oraz kręgosłupa
  • chronią przed poślizgnięciem się, zwłaszcza na zejściach, w niekorzystnych warunkach pogodowych (ciemność, deszcz, śnieg, oblodzenie) oraz przy pokonywaniu strumieni i innych przeszkód terenowych
  • pozwalają eksplorować niepewny teren, na przykład w sytuacji gdy na szlaku znajdują się płaty śniegu

Co ważne, mimo istniejących podobieństw, kijki trekkingowe nie powinny być mylone z tymi, które są przeznaczone do uprawiania nordic walking. Te drugie wykorzystywane są w czasie długich i szybkich marszów w terenie płaskim, a stosuje się je przede wszystkim w celach treningowych (odpowiednie ich użycie angażuje nawet 90 procent mięśni ciała).

Jak wybierać kijki trekkingowe?

Czym kierować się przy zakupie? Jak wybierać kijki trekkingowe? Większość modeli wykonana jest z aluminium różnej jakości. Kupując sprzęt, warto więc zwrócić uwagę na stop użyty do produkcji. Tańsze modele wytwarza się z aluminium 5000, droższe i bardziej wytrzymałe – 7000. Warto wiedzieć, że na rynku są też kije karbonowe. Są one wyjątkowo lekkie, a przy tym sztywne – zapewniają większą stabilność, ale też cechują się większą podatnością na złamania. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest system służący do regulacji długości. Za mniej stabilne i szybciej się psujące uchodzą kije, których poszczególne segmenty (zazwyczaj trzy) blokują się poprzez wewnętrzne zakręcanie. Dlatego wiele osób bardziej ceni systemy wykorzystujące zewnętrzne zaciski. Jeżeli chodzi o dobór odpowiedniej długości kijków, pamiętaj o naczelnej zasadzie, która mówi, że po chwyceniu rękojeści, stojąc na płaskiej powierzchni, kąt zgięcia ręki w łokciu powinien wynosić około 90 stopni. Stosuje się też niekiedy przelicznik, zakładający, że dłoń ugiętej w ten sposób kończyny górnej znajduje się na poziomie dwóch trzecich wysokości ciała. Można więc przemnożyć swój wzrost przez 0,66, aby uzyskać pożądaną długość kijka. Jeśli wciąż nie wiesz, jak dobrać odpowiedni sprzęt, skorzystaj z oferty sklepu turystycznego Rysa, gdzie znajdziesz szeroki wybór kijków, a także zasięgniesz fachowej porady. 

Czy kijki trekkingowe są skuteczne?

Wiele osób pyta, czy kijki trekkingowe są skuteczne, czy nie jest to aby jedynie moda? Specjaliści nie mają wątpliwości. Szczególnie w czasie długich zejść, gdy pokonywana jest ogromna różnica poziomów, często przekraczająca tysiąc metrów, kończyny dolne poddane są ogromnym obciążeniom – dotyczy to nie tylko mięśni, ale też stawów i kości. Tym bardziej, jeśli na plecach ciąży kilkunastokilogramowy plecach, a zmęczony organizm popełnia błędy skutkujące ryzykiem kontuzji. W takiej sytuacji, kijki okazują się nieocenionym wsparciem. Aczkolwiek należy pamiętać, że tak jak wiele innych udogodnień, także tego typu sprzęt nie powinien być nadużywany. Dlaczego?

Czy trekking z kijkami jest zdrowy?

Czy trekking z kijkami jest zdrowy? Chodzenie po górach, jako takie, uznawane jest za jedną z najbardziej preferowanych i rozwijających aktywności (poza osobami cierpiącymi na poważne schorzenia układu sercowo-naczyniowego). Jeśli chodzi natomiast o używanie kijków – tak jak zostało wspomniane wyżej, posiłkowanie się nimi, istotnie odciąża kończy i redukuje zmęczenie. Nie należy jednak popadać w przesadę, nie powinno się traktować sprzętu jako dodatkowej pary nóg. Warto zwrócić uwagę na rekomendacje specjalistów, w tym między innymi z Międzynarodowej Federacji Związków Alpinistycznych, którzy podkreślają, że nadmierne używanie kijków może prowadzić do zachwiania wrodzonych mechanizmów równowagi, a także ograniczenia walorów treningowych górskiej wyprawy. A zatem – kijki jak najbardziej warto polecić, należy jednak zachować umiar w ich użytkowaniu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym rysa.com.pl.