W dzisiejszym świecie jesteśmy nieustannie bombardowani reklamami nowych, coraz bardziej ulepszanych produktów do pielęgnacji skóry. W tym ogromnym natłoku informacji może się wydawać, że obecnie na rynku nie ma już kosmetyków całkowicie naturalnych lub że są one nieskuteczne. Ile w tym prawdy? Kiedy możemy dany kosmetyk nazwać naturalnym? Czy tylko naturalne kosmetyki są skuteczne? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w tym artykule.
Kiedy kosmetyk jest naturalny?
Prawdziwie naturalny kosmetyk, to taki, który w swoim składzie posiada tylko i wyłącznie mało przetworzone substancje naturalnie występujące w przyrodzie. Większość składników wykorzystywanych w naturalnych kosmetykach jest pochodzenia roślinnego, ale warto pamiętać o tym, że obecność odzwierzęcych produktów w kosmetykach naturalnych jest jak najbardziej możliwa. Ta informacja jest szczególnie ważna dla osób, które mylą pojęcie kosmetyków naturalnych z kosmetykami wegańskimi. Choć substancje odzwierzęce takie jak śluz ślimaka, wosk pszczeli czy lanolina potrafią dobroczynnie działać na naszą skórę, to nie każdy konsument chce je posiadać w swoim kremie do twarzy, czy balsamie do ciała.
Czy naturalne kosmetyki są bardziej skuteczne? Czy trzeba się bać kosmetyków z dodatkiem „chemii”?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Trzeba pamiętać o tym, że obecnie panuje moda na dbanie o klimat i środowisko, dlatego używanie kosmetyków „naturalnych” jest po prostu w trendzie.
Prawda jest taka, że nie każdy kosmetyk posiadający w swoim składzie składniki syntetyczne będzie szkodliwy dla naszej skóry. Tak samo błędne jest założenie, że każdy kosmetyk naturalny pomoże nam znacznie poprawić stan naszej cery.
Pamiętajmy, żeby zamiast na etykiety kosmetyków, zwracać większą uwagę na stan i potrzeby swojej skóry.
Jeżeli nasza skóra jest bardzo sucha, wiotka i odwodniona warto wybierać produkty posiadające naturalne humekanty (takie jak śluz ślimaka, żel aloesowy czy miód) oraz emolienty — czyli masło shea, olej makadamia, czy olej arganowy. Z kolei jeżeli borykasz się z przebarwieniami wybierz kosmetyki z naturalnymi kwasami owocowymi lub drożdżami piwowarskimi, które rewelacyjnie wyrównują koloryt skóry.
Jak piwo w naturalnych kosmetykach działa na naszą skórę?
Piwo jest znane ze swoich dobroczynnych właściwości odżywczych od wieków. Nawet nasze babcie chętnie wykorzystywały je do pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów. Kosmetyki, posiadające wysoką zawartość piwa w swoim składzie, działają odżywczo, nawilżająco i regenerująco na nasze ciało. Bogactwo witamin z grupy B działa rozjaśniająco i łagodząco na wszelkie zmiany trądzikowe. Piwny szampon nadaje włosom niesamowity blask i miękkość.
Artykuł powstał we współpracy z piwnekosmetyki.pl