Aluminium to lekki materiał, charakteryzujący się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. Ze względu na swoje liczne zalety jest ono coraz częściej wykorzystywane do produkcji wysokiej jakości okien i drzwi aluminiowych. Chociaż obecnie, konsumenci mają dużą wiedzę o trwałości i długowieczności okien aluminiowych, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że aluminium jest tworzywem ekologicznym i nadającym się w 100% do recyklingu. Z tego artykułu dowiesz się więcej o recyklingu i pro ekologiczności aluminium.
Aluminium można poddawać recyklingowi w nieskończoną ilość razy
Oficjalne dane jasno dowodzą, że ponad 75 % wyprodukowanego do tej pory aluminium jest nadal w użyciu. Dlatego z całą pewnością można stwierdzić, że w przeciwieństwie do plastiku jest ono surowcem pozyskiwanym w sposób przyjazny środowisku
Zamknięty recykling aluminium — na czym polega?
Zamknięty recykling to taki, w którym aluminium jest wykorzystywane do ponownego tworzenia tych samych produktów. Aluminiowe okna i drzwi w większości przypadków tworzone są z recyklingu zamkniętego, co oznacza, że zużyta aluminiowa stolarka okienna niemal zawsze dostaje nowe życie. Co więcej, produkcja okien aluminiowych pochłania naprawdę niewielką ilość energii, dzięki czemu jest bardzo przyjazna środowisku.
Dlaczego okna aluminiowe są lepsze od okien drewnianych?
Obecnie, powszechne jest przekonanie, że tylko i wyłącznie okna drewniane są oknami ekologicznymi. Choć stwierdzenie to mogłoby wydawać się słuszne (bo przecież z dostępnych typów stolarki okiennej tylko drewno jest surowcem w pełni naturalnym), to nie jest ono jednak do końca prawdziwe. Jak wiadomo, jeżeli chcemy, aby drewniane okna służyły nam na lata, trzeba o nie sumiennie dbać. Drewniane okna zabezpieczone w nieodpowiedni sposób mogą się odbarwiać, gnić, ale także tracić swoje wysokie parametry wodoodporności i szczelności. Zupełnie inaczej jest w przypadku okien aluminiowych. Okna aluminiowe nie wymagają żadnej konserwacji. Na długo zachowują one świetny wygląd, są odporne na korozję i na szkodliwe (odbarwiające) działanie promieni UV bez stosowania jakichkolwiek chemicznych specyfików.
Artykuł powstał we współpracy z profalkielce.pl