Lofty oryginalnie były przestrzeniami pofabrycznymi w Nowym Jorku. W latach 60. opuszczone fabryczne hale zostały zaadaptowane na mieszkania połączone z pracowniami (często nie do końca legalnie) przez artystów z dzielnicy Soho. Wpływ na to miała zbyt mała ilość mieszkań i ogromny wzrost cen nieruchomości. Stopniowo wykształcił się osobny styl wnętrzarski – industrialny/loftowy, a jego elementy designerzy zaczęli przemycać do współczesnych mieszkań.
Czym charakteryzuje się wnętrze loftu?
Ponieważ lofty urządzano w byłych fabrykach, różniły się znacząco od pomieszczeń typowo mieszkalnych. Były to duże przestrzenie z wysokimi sufitami i dużymi oknami. Wewnątrz widoczne były elementy konstrukcyjne budynku takie jak belki podtrzymujące strop oraz rury i przewody. Elementem tego stylu są także charakterystyczne wiszące lampy z szerokim kloszem. Ściany były pokryte cegłą w kolorach beżu i czerwieni – od odcieni piaskowych, przez jasny rudawy pomarańcz aż po czerwonawy brąz. Meble, które były używane w celach produkcyjnych, np. blaty maszyn do szycia przekształcano w stoliki czy biurka. Przestrzenie pofabryczne charakteryzowały się surowością, której nadawały im nieotynkowane ściany, widoczne mury i goły beton, prowizoryczne meble z drewnianych palet, odsłonięte kable i industrialne akcesoria.
Płytki ceglane – najlepszy sposób na loftową ścianę
W większości współczesnych mieszkań nie ma możliwości odsłonięcia prawdziwej ściany z cegły, zresztą budynki z niej wykonane są raczej rzadkością w dzisiejszych czasach – większość to konstrukcje żelbetowe lub z elementów prefabrykowanych. Jeśli chcesz wprowadzić cegłę do swojego wnętrza, doskonałym rozwiązaniem są więc płytki ceglane.
Autentyczny wygląd płytek ceglanych wyrabianych ręcznie
Na rynku dostępne są tzw. płytki klinkierowe cegłopodobne, które są tańsze i lżejsze od prawdziwej cegły. Mają jednak zbyt równą i gładką powierzchnię, która niestety wydaje się zbyt „perfekcyjna”, przez co wygląda mniej autentycznie. Płytki ceglane na ścianę wykonywane ręcznie to najlepszy wybór, jeśli chcesz, by twoja ściana przypominała prawdziwy loft. Na świecie nie ma dwóch identycznych cegieł. Każda płytka jest niepowtarzalna, ponieważ jest wytworem pracy ludzkich rąk. Płytki mają nieregularne kształty, wymiary i kolory – na części z nich mogą występować wybarwienia czy charakterystyczne zabrudzenia powstałe po tynku.
Płytki ceglane w loftowych wnętrzach – wskazówki
Cegła dodaje wnętrzu optycznie cięższego charakteru, sprawdzi się więc w większych, jasnych i przestronnych pomieszczeniach, z dość wysokim sufitem. Małe mieszkanie może przytłoczyć i lepiej wybrać cegłę jasną (najlepiej barwioną na biało) i udekorować nią tylko fragment ściany. Możesz wyróżnić jedną ścianę za pomocą cegły – to modny trick wnętrzarski.
Cegłę możesz wykorzystać w salonie połączonym z aneksem kuchennym lub w sypialni, np. na ścianie, na której stoi łóżko. Często podkreśla się też w ten sposób ścianę z kominkiem czy telewizorem lub oryginalnym, designerskim meblem, by go wyeksponować.
Aby wzbogacić swoje wnętrze o ceglaną ścianę zapoznaj się z ofertą cegla-cieta.pl