Brak sprzętu w OSP – jak na to zaradzić?

Nieodzownym problemem wszystkich Ochotniczych Straży Pożarnych jest brak podstawowego sprzętu, który jest niezbędny do realizacji najważniejszych czynności ratowniczo-gaśniczych. Na szczęście, sytuacja ta zaczyna się powoli zmieniać na lepsze, gdyż pojawia się wiele programów, których celem jest doinwestowanie tychże podmiotów w funkcjonalny i nowoczesny sprzęt.

Skąd można pozyskać środki na działalność OSP?

Wbrew pozorom, istnieje kilka dość skutecznych metod pozyskiwania środków na działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. Oto najważniejsze z nich:

  1. Programy rządowe – co jakiś czas (zwłaszcza na szczeblu wojewódzkim) ogłaszane są programy rządowe, których celem jest dofinansowanie działalności wybranych jednostek. Aby móc skorzystać z takiego programu, osoba decyzyjna w określonym OSP musi złożyć stosowny wniosek. Następnie wojewoda (po jego rozpatrzeniu) może przyznać grant na zakup określonego sprzętu. Zaletą tychże programów jest dość szeroki wachlarz płynących w nich pieniędzy. Niestety, mają one również i wady. Jedną z nich jest między innymi to, że przyznaje się je po spełnieniu wygórowanych, ogłoszonych w programie założeń. Niestety, wiele potrzebujących OSP wciąż ich nie spełnia.
  2. Programy unijne. Skąd pozyskać środki dla OSP? Można to zrobić chociażby z pomocą wielu programów unijnych, które są ukierunkowane na ich potrzeby. Co ważne, w ten sposób można zrealizować bardzo duże inwestycje. Mało tego, niektóre z nich dotyczą budowy remiz, czy też remontów istniejących obiektów. Niestety, wadą tego typu narzędzi finansowych jest to, że są one przyznawane jedynie w części. Co gorsza, chcąc je otrzymać, wybrane OSP musi mieć dodatkowe środki na pokrycie przynajmniej części wydatków. Trzeba też podkreślić, że napływ środków unijnych nie zawsze jest czymś oczywistym, gdyż ich wystawcy (z różnych powodów) mogą tymczasowo blokować ich przelanie na konta odpowiednich służb.
  3. Inicjatywy własne. Nie wszyscy wiedzą, że sporo OSP pozyskuje dodatkowe środki również dzięki własnym inicjatywom. W ramach tych inicjatyw strażacy sprzedają kalendarze (lub inne akcesoria), zbierają datki u pobliskich mieszkańców, a także angażują się w lokalne projekty (np. szkolenia, kursy, kontrole, itd.). Co więcej, zasoby OSP są bardzo często wykorzystywane również do zabezpieczania imprez masowych, a także wydarzeń o charakterze religijnym. Dzięki temu jednostki te mogą pozyskiwać środki, które – przynajmniej w części – są wydawane na wszystkie niezbędne inwestycje, które i tak przecież potrzebne są do realizacji określonych zadań o charakterze ratowniczo-gaśniczym. Okazuje się, że pula uzyskanych tą drogą środków jest dość wysoka, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość wszystkim strażakom należącym do Ochotniczych Straży Pożarnych.

Z czym wiąże się prowadzenie OSP?

Podsumowując, prowadzenie OSP wiąże się z dość dużymi wydatkami, które trzeba zbilansować odpowiednio dużymi przychodami. Nie jest to proste, aczkolwiek coraz częściej to właśnie Ochotnicze Straże Pożarne wykazują się wieloma inicjatywami, które znacząco wpływają na ich stan posiadania.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym sklepogniowy.pl.