Lista zastosowań chmielu jest naprawdę długa. Poza piwowarstwem powszechnie stosuje się go także w ziołolecznictwie, w którym cenione jest jego działanie uspokajające. Bardzo chętnie sięgają po niego również kosmetolodzy. Jakie działanie na skórę i włosy ma chmiel? Dlaczego warto sięgnąć po piwne kosmetyki? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule. 

Ekstrakt z chmielu dostarcza skórze wielu ważnych składników. Na liście można znaleźć między innymi flawonoidy takie jak kwercetynę i kemferol, terpeny, trójterpeny i sekwiterpeny, siarkę, garbniki i taninę (to właśnie one odpowiadają za charakterystyczną goryczkę), ksantohumol oraz rutynę. W jego skład wchodzi ponadto żywica. Poza tym jest źródłem fitohormonów, które przenikając w głąb skóry, spowalniają procesy starzenia, a nawet je odwracają. Jeśli więc do tej pory nie mieliście okazji zapoznać się bliżej z wpływem chmielu na zdrowie skóry i włosów – najwyższa pora nadrobić zaległości. 

Piwne kosmetyki. Jak chmiel działa na naszą skórę?

Wspomniane już przed chwilą fitohormony to jedna z najskuteczniejszych broni w walce ze zmarszczkami, utratą elastyczności skóry i innymi oznakami procesów starzenia. Sekret ich działania tkwi w stymulacji produkcji związków, które mają duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania tkanek skóry. Chodzi o kolagen, elastynę oraz kwas hialuronowe. Często można znaleźć je w składach kremów i innych kosmetyków przeciwzmarszczkowych, ale nasza skóra jest w stanie wyprodukować je samodzielnie. Wraz z wiekiem jej możliwości pod tym względem słabną, ale dostarczane wraz z ekstraktem z chmielu fitohormony mogą ten proces w dużym stopniu odwrócić. Skóra z prawidłowym poziomem wspomnianych substancji staje się wzmocniona i bardziej elastyczna.

Poza tym ekstrakt z chmielu wykazuje intensywne działanie antyseptyczne i tonizujące. Doskonale sprawdza się w łagodzeniu takich stanów jak łuszczenie skóry, swędzenie, zaczerwienienia i innego typu podrażnienia. To przede wszystkim zasługa rutyny, która zmniejsza ilość enzymów odpowiedzialnych za rozkład kolagenu oraz elastyny. Wyciąg z szyszek chmielowych stosowany na skórę wykazuje ponadto działanie regenerujące naskórek i przywracające gładkość skórze rąk oraz twarzy.

Kosmetyki na bazie chmielu. Czemu warto je stosować na włosy?

Chmiel ma zbawienne działanie nie tylko na skórę, ale też włosy. Sprawia, że te stają się mocniejsze i lepiej odżywione, poprawiając tym samym ich wygląd. Ekstrakt z tej rośliny jest ponadto źródłem związków odpowiedzialnych za usunięcie problemu wypadających włosów. Okazuje się ponadto skuteczną bronią w walce z łupieżem oraz bakteryjnymi i pasożytniczymi chorobami skóry głowy. Zawarte w nim garbniki zabijają drożdżaki, bakterie oraz pierwotniaki. 

Nasze babcie, by skorzystać z działania chmielu na paznokcie i włosy, stosowały napary z jego szyszek lub płukanki i nacierki piwne. My nie musimy sięgać już po takie sposoby, bo na rynku znajdziemy wiele skutecznych kosmetyków zawierających chmielowe ekstrakty oraz pozostałe składniki piwa – między innymi drożdże piwowarskie i wyciągi zbożowe.


Po najlepsze kosmetyki piwne zapraszamy na piwnekosmetyki.pl